0 (212) 679 44 56

Solvent Ekstraksiyon Tesisleri

Temsilcisi olduğumuz Kumar Metal Industries 1939 yılında kurulmuş, bitkisel yağ sektörüne her türlü makina ve tesis yapan, Hindistan’ın en itibarlı firmalarından biridir. 70 yılı aşkın tecrübesiyle Crown Iron Works’ün Hindistan’daki iş ortağı olarak imalatlarını da üstlenmektedir.

Solvent ekstraksiyonu, bitkisel yağlar sanayiinde yağ oranı yüksek tohumların ön preslemeden sonra, yağ oranı düşük tohumların da parçalanıp-pullanıp hazırlanmasını takiben genelde hekzanla karşılaştırılarak içlerinde kalan yağın alındığı işlemdir. Ülkemizde bu işlem sayısal çoğunlukla patlatmalı kazanlarda kesikli sistem olarak yapılmaktaysa da gerek işletmedeki tehlikeler gerekse yağ ve hekzan kayıplarının yüksekliğinden dolayı bunların modernizasyonunda ve yeni kurulan tesislerde kontinü sistemler tercih edilmektedir.

 

Kumar küçük ve orta boyutta kontinü ve otomasyonlu solvent ekstraksiyon tesislerini anahtar teslim olarak imal etmektedir. Yıllar boyunca tasarımlarını geliştirmeleri sayesinde girdi olarak kullanılacak tohum veya pres kekinin ekstraksiyona uygun hazırlanmasını, ve küspede kalan yağ miktarını ve solvent kayıplarını en aza indirmeyi garanti edebilmektedirler.